Aniela Salawa, patronka dnia dzisiejszego, przyszła na w wielodzietnej, ubogiej rodzinie chłopskiej pod Krakowem (wieś Sieprowo) dnia 9 września 1881 r. Jej rodzice byli bardzo pobożni i w tym duchu wychowywali swoje dzieci. Aniela ukończyła zaledwie dwie klasy szkoły podstawowej. Na dalszą edukacje nie pozwoliły jej obowiązki domowe. Mimo słabego zdrowia Aniela bardzo chętnie oddawała się pracy. Bóg obdarzył Anielę niezwykłą urodą i bogatym wnętrzem duchowym.
W roku 1897 przybywa do Krakowa i znajduje tu pracę jako służąca. Na jej życie duchowe miała wpływ śmierć Teresy, jej dwudziestopięcioletniej siostry (rok 1899). Aniela zdała sobie wtedy sprawę jak kruche jest ludzkie życie i jak ważnym jest przeżycie go dobrze i owocnie. W wieku osiemnastu lat składa prywatny ślub czystości. Wiele czasu po za pracą poświęca modlitwie. Żyje bardzo skromnie, okazując miłosierdzie potrzebującym. Chętnie dawała jałmużnę. W roku 1900 wstąpiła do Stowarzyszenia Sług Katolickich św. Zyty. Codziennie przyjmowała komunię i często wstępowała na adorację Najświętszego Sakramentu. W roku 1912 wstępuje do Trzeciego Zakonu św. Franciszka.
Kiedy wybucha I wojna światowa bł. Aniela oddaje się służbie rannym żołnierzom. Podczas posługi w szpitalu zaraża się gruźlicą. Choruje również na raka żołądka. Swoje cierpienia ofiarowuje za Polskę oraz za pewnego kapłana, który wiele lat później odmieni oblicze Kościoła i świata (Karola Wojtyły). Po mimo złego stanu zdrowia służy potrzebującym niemal do końca swoich sił.
Bogate jest również jej życie duchowe. Wiele czytała książek ascetycznych. Po za głęboką modlitwą i duchem służby odznaczała się charyzmatem czytania w ludzkich sercach, a w mistycznych wizjach widziała przyszłość, w tym wybranego pół wieku po jej śmierci papieża z Polski. Ofiarowała swoje życie Bogu, a On przyjął tę ofiarę 12 marca 1922 r. powołując ją do wieczności. Umarła w opinii świętości, a jej beatyfikacji na Rynku głównym w Krakowie dokonał 13 sierpnia 1991 r. św. Jan Paweł II.
Modlitwa
Błogosławiona Aniela Salawa jest patronką tercjarzy franciszkańskich, służących, studentów, nieuleczalnie chorych oraz chorych na stwardnienie rozsiane. Jej relikwie znajdują się w kościele św. Franciszka w Krakowie. Obdarz nas, Boże, duchem pokory i miłości, którym napełniłeś błogosławioną Anielę, dziewicę, aby jej życie stało się ofiarą żywą, świętą i miłą Tobie, i spraw dzięki jej wstawiennictwu, abyśmy żyjąc według Ewangelii, stawali się coraz bardziej podobni do Chrystusa, Twojego Syna. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Kolekta z mszy o bł. Anieli Salawie (9 września)
Można zobaczyć również na YouTube.
Zobacz również poprzedni odcinek.