Celebrytka pośród Świętych

Celebrytka pośród Świętych

Święta Matka Teresa z Kalkuty

Tej świętej przedstawiać nie trzeba. Jest ona ikoną XX wieku. Święta pośród celebrytów. Najbardziej znana zakonnica naszych czasów. A mowa oczywiście o św. Matce Teresie z Kalkuty, patronce dnia dzisiejszego.

Przyszła na świat w roku 1910 w obecnej stolicy Macedonii Skopje jako najmłodsze dziecko albańskiej rodziny Nikolle i Drana. Po śmierci ojca w roku 1919 rodzina mocno zubożała. Agnes, bo takie imię otrzymała na chrzcie, uczyła się miłości i troski od swojej matki. Pomimo ubóstwa Drana dzieliła się posiłkiem z starszą samotną kobietą. Nigdy nieprzeszła obojętnie wobec ludzkiej biedy. Tak wychowywana Agnes ideały chrześcijańskiej przeniesie do reguł swoich zgromadzeń zakonnych.

O życiu poświęconym wyłącznie służbie Bogu Agnes marzyła od wczesnej młodości. Już w wieku 12 lat pragnęła zostać misjonarką. Sześć lata później, w wieku 18 lat, wstępuje do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi. Najpierw w Irlandii uczy się języka angielskiego, a od Indii przybywa z początkiem roku 1929. Kiedy składa pierwsze śluby przyjmuje imię Teresa od Dzieciątka Jezus, wybierając św. Teresę z Lisieux, patronkę misjonarzy za własną patronkę.

W Indiach posługiwała jako nauczycielka, wychowawczyni dziewcząt i wreszcie jako kierowniczka szkoły powadzonej przez siostry loretanki w Kalkucie. Regularnie odwiedzała ubogich mieszkańców miasta, dzieląc się z nimi własnym ubóstwem. To właśnie wtedy narodziła się idea służy Chrystusowi w najuboższych tego świata. W roku 1950 Matka Teresa z Kalkuty otrzymuje pozwolenie na założenie nowego zgromadzenia zakonnego Misjonarek Miłości.

Matka Teresa była i jest nadal wielką ambasadorką miłości. Potrafiła dostrzegać Chrystusa w drugim człowieku. I właśnie tego chce nas nauczyć patronka dnia dzisiejszego – laureatka pokojowej Nagrody Nobla.

Odeszła do Domu Ojca 5 września 1997 zostawiając po sobie wielkie dzieło charytatywne obecne niemal we wszystkich krajach świata. Beatyfikowana przez Jana Pawła II 19 października 2003 r., ogłoszona świętą na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia przez papieża Franciszka, 4 września 2016 r. Jest patronką Światowych Dni Młodzieży.

Modlitwa

Boże, Ty pouczyłeś swój Kościół, że ten, kto miłuje Ciebie i bliźniego, wypełnia wszystkie przykazania, spraw, abyśmy za przykładem świętej Teresy z Kalkuty pełnili dzieła chrześcijańskiego miłosierdzia i zasłużyli na przyjęcie do grona błogosławionych w Twoim królestwie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

https://youtu.be/kyx2EnN2zu0

Można zobaczyć również na YouTube.

Poprzedni odcinek.

Comments are closed.